O kamienicy

Katowice to bez wątpienia miejsce, które jest atrakcyjne turystycznie, a kupno mieszkania lub prowadzenie działalności na Górnym Śląsku to synonim prestiżu i komfortu. Miasto cały czas się rozwija, powstają nowe przedsiębiorstwa, miejsca związane z kulturą sztuką i rozrywką. To tutaj organizuje się wielkie ogólnopolskie festiwale a w hotelach meldują się ważne osobistości. Oprócz nowych, szklanych wieżowców, wielu miejsc związanych z postępem miasto zachęca odwiedzin ze względu na swoją historię, którą zauważyć można m.in. w zabytkowej zabudowie placów i ulic. Katowice mogą pochwalić się jedynymi w swoim rodzaju perełkami architektonicznymi – nie ma takich nigdzie indziej. Klasycyzm, barok, moderna to tylko kilka z nurtów, które można rozpoznać na fasadach, w zdobieniach i elewacjach budynków. Miasto miało dużo szczęścia w okresie międzywojennym, gdyż działania militarne nie dotknęły ich swoim pazurem.

Janów, zwany kiedyś Janowem Śląskim to dzielnica Katowic swoją nazwę zawdzięczająca Janowi Krzysztofowi Mieroszewskiemu, dawnemu właścicielowi tych właśnie ziem. Lata 1694 – 1755, gdy władał Mieroszewski, były okresem dużego rozkwitu. Powstał folwark na prawym brzegu Boliny, który nazywany najpierw Janowcem dał początek osadzie – protoplastce dzisiejszej dzielnicy. Dziś głównym zakładem pracy jest tu KWK Wieczorek a terenem rekreacyjnym chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Bolina. Nieopodal znajduje się słynne zabytkowe osiedle mieszkaniowe Nikiszowiec, kiedyś ściśle związane z górnictwem, teraz jest dumnym pomnikiem historii.

Pod adresem Grodowa 25 znajduje się dom własny wraz z mieszkaniami na zakup. Budynek został wzniesiony w 1900 r. Niewielką posesję wybudował dla swojej rodziny wraz z mieszkaniami na wynajem Józef Jehs, zatrudniony zapewne w którejś z okolicznych hut lub kopalni. Patrząc na układ działki można dojść do wniosku, że właściciel – lub ktoś z jego przodków – niegdyś był rolnikiem, który na rzecz pracy w przemyśle zrezygnował z uprawy roli. Posiadając własny grunt mógł sobie pozwolić na wybudowanie niewielkiej trzykondygnacyjnej kamienicy.

Przestrzeń i styl

Galeria zdjęć

Aleksandra Kruszelnicka

tel.: 795 017 914
aleksandra.kruszelnicka@slaskiekamienice.pl
www.slaskiekamienice.pl

Śląskie Kamienice S.A.

40-059 Katowice
ul. Drzymały 4/1
tel.: 32 445 35 56

NIP: 627-273-24-30
KRS: 0000 42 09 85
REGON: 242938836

Zadzwoń: +48 795 017 914